Irvin Jalom je poznati psihoterapeut humanističke i egzistencijalističke orijentacije, psihijatar i pisac knjiga koje su povezane sa psihijatrijom. Knjiga “Kad je Niče plakao” je njegova prva novela, napisana 1992. godine. Radnja knjige prati život lekara iz Beča Jozefa Brojera, kao i život Fridriha Ničea. Lepa i samouverena Ruskinja, Lu Salome, prijateljica je i ljubavnica Ničea. Ona dolazi u Beč s namerom da zamoli doktora Brojera da pokuša da izleči očaj Ničea i da mu skrene misli sa samoubistva.
Knjiga je zasnovana na stvarnim činjenicama, ali je ipak fikcija. U stvarnosti, Brojer i Niče se nikada nisu sreli. Fridrih i Lu Salome su se poznavali, ali je Lu poznatija po svojoj romantičnoj vezi sa pesnikom Rilkeom. U knjizi se pojavljuje i Zigmund Frojd koji se tada bavio tumačenjem snova, pre nego što je postao „otac“ psihoanalize.
Niče i Frojd su se “sreli” u svojoj lektiri, čitajući Šopenhauera, Dostojevskog, Šekspira i grčke tragedije. I jedan i drugi otkrivali su dublju stranu čovekove ličnosti, svojstvo duše i karaktera koje pokreće sve strasti i odlučujuće utiče na čovekovo mišljenje i delanje. Iz dva različita ugla oni su protresli duhovnu istoriju čovečanstva i svojim uvidima otvorili nove mogućnosti razmišljanja i samosaznanja.
Dovoljno je zamisliti ova dva susreta, pa da se ukaže široko polje mogućnosti od kojih nastaje zanimljiva priča. Upravo to je postigao Irvin Jalom u knjizi koju vam preporučujemo: Kad je Niče plakao.