Verovanja o sreći - koliko naroda i zemalja, toliko običaja i navika...
Gađanje hranom
U Engleskoj možete videti grupu ljudi kako trči za koturom sira koji se kotrlja nizbrdo, dok se u Španiji gađanje hranom smatra normalnom navikom.
Dodirnite potkovicu
Ovo je, bez sumnje, najčešća amajlija. Verovanje da može doneti sreću, pogotovo ako visi blizu kućnog praga, potiče iz Evrope. Na vratima mnogih kuća u Italiji, Nemačkoj i Engleskoj i dan-danas je prikucana konjska potkovica okrenuta nagore ne bi li privukla sreću. U Italiji je važno i da je korišćena, nađena u polju ili na drumu, a ne kupljena. Svako treba da je dodirne pre ulaska u kuću.
Šetnja sa suncem
U Škotskoj je popularan običaj da mlada „šeta sa suncem“ tako što na južnoj strani crkve pređe put od istočnog do zapadnog dela, a onda napravi tri kruga oko crkve. Verovalo se da će joj to doneti sreću u životu.
Slonovi i sreća
Poreklo verovanja da slon (posebno njih sedam) donosi sreću, potiče iz Indije i hinduizma, gde su božanstva imala glavu slona. U Americi veruju da sreću donose samo figure slona s podignutom surlom.
Odvezane pertle
Žena u Švedskoj treba da ostavi odvezane pertle na obući da bi rađala decu isto tako lako kao što se izuva.
Teranje duhova
U Rusiji se pred svadbu zatvaraju sva vrata i prozori, pa čak i dimnjaci, da bi se sprečio ulazak zlih duhova koji mogu da naude mladencima.
Oko protiv uroka
Ovu amajliju koriste i Grci i Turci, pa se naziva grčko odnosno tursko oko. Može da bude detalj na odeći, nosi se kao narukvica ili privezak, ili se kači na vrata bebine sobe ili blizu kreveca, odakle motri na zlo oko.
Staro, novo, pozajmljeno, plavo
Ova stara engleska rima kaže šta sve mlada treba da obuče ne bi li osigurala srećan i dug brak: nešto staro – od nekoga ko je već dugo u braku, nešto novo – da je odvede u nov život, nešto pozajmljeno – što znači prezetu sreću i nešto plavo – što znači čistotu i skromnost.
Čarape različite boje
U nekim krajevima Srbije običaj je da se maloj deci obuvaju čarape različite boje ili su im roditelji jednu čarapu obuvali kako treba, a drugu naopako. Pretpostavljalo se da će prvi pogled zlih pasti upravo na njih, pa će dete tako biti pošteđeno tog prvog, najopasnijeg udara.
Kuću čuva čuvarkuća
U Srbiji se veruje da čuvarkuća brani kuću od groma, bolesti i svake druge nesreće. Iz kuće u kojoj raste lopov ne može ništa da ukrade čak i ako nikoga nema u njoj.