Nepoznati rimski bog

Nepoznato rimsko božanstvo otkriveno je u Turskoj na reljefu iz I veka pne, na kojem je predstavljen bradati bog koji se uzdiže iz biljke. Drevni reljef je otkriven na potpornom zidu srednjevekovnog hrišćanskog manastira.

 

"Očigledno je bog u pitanju, ali trenutno ne možemo da kažemo koji. Postoje elementi koji podsećaju na drevne bliskoistočne bogove, tako da to može biti neki veoma stari bog koji je obožavam pre dolaska Rimljana", kazu arheolozi sa Univerziteta u Minsteru koji vrše iskopavanje.

Hram leži na vrhu planine nedaleko od današnjeg Gazijantepa. Područje je jedno od najstarijih konstantno naseljenih regiona na Zemlji i milenijumima je bilo raskršće nekoliko različitih kultura, od persijske, hititske, pa do aramejske. Tokom bronzanog doba grad je bio na putu između Mesopotamije i Sredozemlja.

U 2001. godini, kada su prvi put započeta iskopavanja na lokalitetu, skoro ništa nije bilo vidljivo na površini. Tokom godina rada konačno su otkrivene ruševine drevne strukture iz bronzanog doba, kao i hrama iz rimskog perioda posvećenog Jupiteru Dolikenusu (Iupiter Dolichenus), romanizovanoj verziji drevnog aramejskog boga neba i groma, koji je bio na čelu bliskoistočnog panteona. Tokom II i III veka kult Jupitera Dolikenusa postala je globalna religija ponajviše jer su mnogi rimski vojnici bili regrutovani iz područja gde je on bio obožavam, a ti vojnici su sa sobom “nosili” svog boga.


                                                           Iupiter Dolichenus

Nakon što je hram uništen, srednjevekovni hrišćani su sagradili manastir Mar Solomon na njegovim temeljima, a nakon krstaških ratova lokalitet je postao grobno mesto čuvenog islamskog sveca.
Reljef prikazuje bradatog čoveka koji se uzdiže iz biljke poput palme dok drži stabljiku druge. Dno reljefa sadrži prikaze polumeseca, ruže i zvezde. Vrh je polomljen, ali kada bi bio čitav, reljef bi imao visinu prosečnog čoveka.

Misteriozno božanstvo je možda rimska verzija lokalnog bliskoistočnog boga, a poljoprivredni elementi ukazuju na vezu sa plodnošću. Reljef prikazuje i neke elemente vezane za Mesopotamiju. Na primer, ruža u dnu može biti vezana za Ištar, dok polumesec može biti simbol za akadskog boga meseca, Sina.
Činjenica da se uzdiže iz biljke podseća na mitove o rođenju nekih bogova, poput misterioznog kulta boga Mitre, koji je rođen iz stene ili grčke boginje Afrodite koja je rođena iz morske pene. Iako je identitet ovog boga misterija, hibridizacija bogova nije bila neobična u to vreme. Na primer, egipatskim bogovima dodata je odeća rimskih legionara dok su bogovi Mesopotamije, koji su obično predstavljani kao kamenje ili meteoriti, dobili ljudska lica.

Jedina, za sada, mogućnost da se otkrije identitet ovog misterioznog božanstva je da se pronađe natpis negde na lokalitetu koji bi bio u vezi sa reljefom.