Prva žena u svemiru


Valentina Tereškova je 1963. godine postala prva žena koja je odletela u svemir, postavši tako i heroina SSSR-a. Iako su svi mislili da je hrabra, ona je decenijama kasnije priznala da je bila preplašena. Valentina je rođena 1937. godine u Jaroslavu u Rusiji, i od ranog detinjstva je iskazivala svoju zainteresovanost za svemir, a u srednjoškolskom periodu se učlanila u lokalni aeroklub u kom je čak 163 puta skočila sa padobranom.



Tadašnji sovjetski ratni stručnjak i šef svemirskog programa Sergej Koroljov, izneo je premijeru Sovjetskog Saveza Nikiti Hruščovu svoj predlog o tome da u svemir pošalju prvu ženu kosmonauta, sa čim se on i složio, pa je u najvećoj tajnosti odabrano pet žena. Među njima je bila i Tereškova, koja je nakon sedmomesečnih priprema, odabrana za ovaj poduhvat. Ona je postala nacionalna heroina kada je 16. juna 1963. godine poletela sa kosmodroma “Bajkonur” u Kazahstanu na koji se vratila 19. juna.
Međutim, let je bio veoma riskantan, jer ljudi koji su učestvovali u njegovoj realizaciji nisu imali predstavu o mogućim posledicama koje su mogle da zadese Valentinin organizam.

- Kada je trebalo da počne spuštanje, zbog tehničkog kvara brod je bio programiran za poletanje – ispričala je ona istakavši da je veoma lako moglo da sve pođe po zlu, zbog čega je bila veoma uplašena.
- Na vreme sam prijavila problem koji je odmah otklonjen – rekla je Valentina i dodala da je konstruktor Sergej Korolev od nje tražio da o ovome ćuti jer bi u protivnom osramotila domovinu, zbog čega je ovo bila dobro čuvana tajna narednih 30 godina.

Ipak to nije bilo sve. Kabinu svemirskog broda su nazvali “limena konzerva” jer je bila toliko mala da astronaut u skafanderu maltene nije mogao da se pomera. Nije se osećala prijatno u njemu, pritiskao ju je i zbog toga joj je nekoliko puta pozlilo i povraćala je.

Da je čitav let bio malerozan po nju predstavlja i podatak da je pri sletanju morala da se katapultira. Tom prilikom izgubila je kontakt sa stručnjacima na dva sata, a na zemlju se spustila 10 kilometara od planiranog mesta zbog čega su je tražili ukupno pet sati. Ipak, prošla je nepovređena.


Zbog toga što je prva žena koja je odletela u svemir jednom krateru na Mesecu je dodeljeno je njeno ime. Postala je počasni građanin rodnog grada Jaroslava, a 2000. godine u Londonu je proglašena ženom 20. veka.

Prva Amerikanka koja je odletela u svemir bila je Seli Rajd koja je 18. jula 1983. godine poletela u letelici “Čelindžer”.


 Do sada je oko 50 žena bilo uključeno u svemirske misije, a dve su bile postavljene i za kapetane istih.

VIDEO